خانوادهطلاقمقالات

طلاق بائن

طلاق بائن

طلاق بائن طلاقی است که در آن مرد نمی‌تواند به زن رجوع کند؛ یعنی نمی‌توان.د بدون عقد او را دوباره همسر خود قرار دهد. این نوع از طلاق در مقابل طلاق رِجعی است. که در آن مرد در زمان عده می‌تواند به زن رجوع کند. طلاق بائن شش قسم دارد. طلاق زنی که بعد از عقد با او آمیزش نشده است. طلاق زن یائسه و طلاق‌های خلع و مبارات از آن جمله‌اند. در زمان عده طلاق بائن زن به مرد محرم نیست.

موارد طلاق بائن

  1. طلاقی که قبل از زناشویی(نزدیکی) واقع شود.
  2. طلاق زن یائسه یائسه زنی است که به اقتضای سن که معمولا پنجاه سالگی است عادت زنانگی نمی بیند و زمان بارداری او به پایان رسیده است.
  3. طلاق خلع و مبارات توضیحا اضافه می کند. طلاق خلع طلاقی است که زن به لحاظ کراهت بیزاری از شوهرش با بخشیدن مالی به او طلاق می گیرد. و طلاق مبارات طلاقی است که این بیزاری دو طرفه باشد.  زن و شوهر از هم بیزار باشند و میلی به ادامه زندگی نداشته باشند.
  4. سه طلاق یعنی سومین طلاقی که بعد از سه وصلت پی در پی بوجود آید. طلاق هایی که از طرف دادگاه خانواده به تقاضای زوجه و به لحاظ عسر و حرج صادر می شود. جزء در یک مورد طلاق زوجه غایب مفقود الاثر که رجعی است. در بقیه موارد بائن است. یعنی شوهر حق رجوع ندارد. زیرا رجعی بودن این گونه طلاق ها با فلسفه وجودی دادگاه های خانواده و مفاد ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی اصلاحی آبان ۱۳۷۰ منافات دارد.

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند، چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق کند و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود

یکی از آثار مهم طلاق بائن جدایی کامل دو همسر از یکدیگر است. و در اثر این طلاق زن و شوهر به کلی از هم جدا شده و مرد میتواند بی اجازه دادگاه ازدواج کند. و هیچ تکلیفی هم به پرداخت نفقه به زن سابق خود ندارد. در این نوع طلاق زن ومرد از هم ارث نمیبرند. و زن باید خانه شوهر را بعد از طلاق ترک کند و اگر عده نداشته باشد. میتواند بلافاصله ازدواج کرده و اقامتگاه و نام خانوادگی واقعی خود را استفاده کند. یعنی میتواند به دلخواه خود زندگی کند. اگر شوهر در حال بیماری زن خود را طلاق دهد و بعد بر اثر ان بیماری بمیرد زن از او ارث میبرد اگر چه طلاق بائن باشد ولی به شرط ان که زن شوهر نکرده باشد.

 طلاق بائن به طلاقی می گویند. که در آن امکان بازگشت طرفین بدون خواندن صیغه مجدد وجود ندارد.

 به مدت عده طلاق یعنی در طلاق رجعی تا سه ماه بعد از طلاق امکان رجوع فراهم است.  اما در طلاق بائن اینگونه نیست.

در چهار حالت امکان طلاق بائن فراهم است. که شامل طلاق زن یائسه و طلاق قبل از نزدیکی و طلاق خلع و مبارات و طلاق بعد از سه طلاق متوالی می شود.

طلاقی را که زن به وکالت از شوهر و در حدود قانون از دادگاه درخواست. میکرد بائن دانسته است. واز آن چنین استنباط میشود که هرگاه طلاق به درخواست زن و بر مبنای حکم دادگاه واقع شود بائن است.

با توجه به مصلحت غائب مفقود الاثر و وضعیت خاص او، قانونگذار این نوع طلاق را رجعی دانسته است تا از حقوق طرفین حمایت نماید بنابراین اگر شخص غایب پس از وقوع طلاق و قبل از انقضای مدت عده مراجعت نماید نسبت به طلاق حق رجوع دارد. ولی بعد از انقضای مدت مزبور حق رجوع ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا